SAGIT '98 WORLD CUP
GYMNASTICS CIRCUIT

BCGA • Vancouver, BC • April 16-19, 1998

 


MEN - Event Summary

Day 1 (Prelim) helps decide finalists although some qualified in earlier meets.

Day 2 (Final) was a 'fresh start' for awards; the top 2 of which then had a 'Showdown' for Gold & Silver.

Ties for prizes were broken by start values. If still tied, then the preliminary score was used.

 

Select an event...    


F


PH


R


V


PB


HB

 



   
Floor Exercise / Sol

Preliminary

 

Final

 

Showdown

sv

Score

rk

 

sv

Score

rk

 

sv

Score

rk

8

Bondarenko, Alexi

RUS

10.0

9.450

2

10.0

9.600

1T (1 - Gold)

10

Nemov, Alexei

RUS

 

9.9

9.450

1

 

9.9

9.500

1

 

9.9

9.600

1T (2 - Silver)

40

Li, Xiaopeng

CHN

9.9

9.200

3T (3- Bronze)

26

Karbanenko, Dimitriy

FRA

9.8

9.200

3T (4)

18

Fedorchenko, Sergei

KAZ

 

9.5

8.450

5

 

9.8

9.100

5

 

35

Fardan, Kasper

DEN

 

9.7

8.900

3

 

9.9

8.950

6

 

38

Huang, Xu

CHN

 

9.8

9.050

2

 

9.1

8.300

7

 

54

Schmid, Peter

CAN

 

 

9.1

8.200

8

 

49

Jeltkov, Alexander

CAN

 

9.0

8.500

4

 

 

60

Brandtoft, Rasmus

DEN

 

9.1

8.350

6

 

 


Return to Event Selection





   
Pommel Horse / Cheval arçons

Preliminary

 

Final

 

Showdown

sv

Score

rk

 

sv

Score

rk

 

sv

Score

rk

27

Poujade, Eric

FRA

 

 

10.0

9.600

1T

 

10.0

9.675

1 (Gold)

42

Zhang, Jinjing

CHN

10.0

9.650

1

10.0

9.600

1T

10.0

9.650

2 (Silver)

10

Nemov, Alexei

RUS

 

10.0

9.550

2

 

10.0

9.400

3 (Bronze)

 

23

Belinki, Valeri

GER

 

10.0

9.500

3T

 

10.0

9.300

4

 

14

Urzica, Marius

ROM

9.9

9.300

5

48

Ikeda, Richard

CAN

 

 

10.0

8.900

6

 

56

Ivankov, Ivan

BLR

9.8

8.700

7

38

Huang, Xu

CHN

 

9.9

9.500

3T

 

9.1

8.100

8

 

8

Bondarenko, Alexi

RUS

 

9.8

9.150

5

 

60

Brandtoft, Rasmus

DEN

 

9.6

8.800

6

 

21

Supola, Zoltan

HUN

 

9.8

8.700

7

 

49

Jeltkov, Alexander

CAN

 

9.1

7.950

8

 


Return to Event Selection





   
Rings / Anneaux

Preliminary

 

Final

 

Showdown

sv

Score

rk

 

sv

Score

rk

 

sv

Score

rk

20

Csollany, Szilveszter

HUN

10.0

9.725

1

10.0

9.725

1 (Gold)

62

Tabakos, Dimosthenis

GRE

 

10.0

9.550

1T

 

10.0

9.625

2

 

10.0

9.625

2 (Silver)

8

Bondarenko, Alexi

RUS

 

10.0

9.550

1T

 

10.0

9.500

3 (Bronze)

 

56

Ivankov, Ivan

BLR

10.0

9.425

4

59

Alvarino, Sergio

ARG

 

10.0

9.500

3T

 

10.0

9.050

5

 

23

Belinki, Valeri

GER

9.6

8.950

6T

63

Galli, Roberto

ITA

9.5

8.950

6T

49

Jeltkov, Alexander

CAN

9.0

8.100

8

38

Huang, Xu

CHN

 

10.0

9.500

3T

 

 

24

Tschemitschek, Rene

GER

 

10.0

9.500

3T

 

 

15

Blanik, Leszek

POL

 

10.0

9.300

6T

 

 

61

O'Neil, Paul

USA

 

10.0

9.300

6T

 

 

36

Rasmussen, Morten

DEN

 

9.9

9.200

8

 

 

48

Ikeda, Richard

CAN

 

8.8

8.050

9

 

 


Return to Event Selection





   
Vault / Saut

Preliminary

 

Final

 

Showdown

sv

Score

rk

 

sv

Score

rk

 

sv

Score

rk

18

Fedorchenko, Sergei

KAZ

10.0

9.650

1

10.0

9.700

1 (Gold)

15

Blanik, Leszek

POL

 

10.0

9.225

3

 

10.0

9.550

2T

 

10.0

9.450

2 (Silver)

16

Yeo, Hong-Chul

KOR

 

 

10.0

9.550

2T (3-Bronze)

 

10

Nemov, Alexei

RUS

10.0

9.350

4

8

Bondarenko, Alexi

RUS

 

10.0

9.375

1

 

10.0

9.300

5T (5)

 

38

Huang, Xu

CHN

 

9.9

9.300

2

 

9.9

9.300

5T (6)

 

24

Tschemitschek, Rene

GER

 

10.0

9.000

4T

 

10.0

9.150

7

 

54

Schmid, Peter

CAN

 

 

9.6

8.700

8

 

24

Tschernitchek, Rene

GER

 

10.0

9.000

4T

 

 

48

Ikeda, Richard

CAN

 

9.4

8.475

6

 

 


Return to Event Selection





   
Parallel Bars / Barres parallèles

Preliminary

 

Final

 

Showdown

sv

Score

rk

 

sv

Score

rk

 

sv

Score

rk

56

Ivankov, Ivan

BLR

10.0

9.500

2

9.7

9.175

1 (Gold)

38

Huang, Xu

CHN

 

10.0

9.450

3T

 

10.0

9.550

1

 

9.6

8.650

2 (Silver)

7

Petkovsek, Mitja

SLO

 

10.0

9.550

2

 

10.0

9.475

3 (Bronze)

 

40

Li, Xiaopeng

CHN

 

 

9.7

9.050

4

 

23

Belinki, Valeri

GER

 

10.0

9.450

3T

 

9.7

8.750

5

 

48

Ikeda, Richard

CAN

9.2

8.350

6

31

Carballo, Jesus

ESP

 

10.0

9.600

1

 

9.4

8.200

7

 

42

Zhang, Jinjing

CHN

6.9

3.000

8

6

Pegan, Aljaz

SLO

 

10.0

9.300

5

 

 

8

Bondarenko, Alexi

RUS

 

9.9

9.250

6

 

 

26

Karbanenko, Dimitriy

FRA

 

9.8

9.150

7T

 

 

34

Vivo, Andreu

ESP

 

10.0

9.150

7T

 

 

17

Domitrienko, Alexei

KAZ

 

9.7

9.050

9

 

 

54

Schmid, Peter

CAN

 

9.1

8.550

10

 

 

49

Jeltkov, Alexander

CAN

 

9.1

8.350

11

 

 

10

Nemov, Alexei

RUS

 

9.1

8.100

12

 

 

15

Blanik, Leszek

POL

 

9.1

7.550

13

 

 


Return to Event Selection





   
Horizontal Bar / Barre fixe

Preliminary

 

Final

 

Showdown

sv

Score

rk

 

sv

Score

rk

 

sv

Score

rk

31

Carballo, Jesus

ESP

 

 

10.0

9.700

1

 

10.0

9.675

1T (1-Gold)

10

Nemov, Alexei

RUS

 

 

10.0

9.600

2

 

10.0

9.675

1T (2-Silver)

56

Ivankov, Ivan

BLR

9.9

9.550

3 (Bronze)

6

Pegan, Aljaz

SLO

 

9.8

9.350

1

 

10.0

9.475

4

 

21

Supola, Zoltan

HUN

 

9.4

8.850

3

 

9.8

9.200

5T (5)

 

49

Jeltkov, Alexander

CAN

9.8

9.200

5T (6)

28

Taskanen, Jani

FIN

 

9.6

8.650

5

 

9.8

8.900

7

 

38

Huang, Xu

CHN

 

9.8

8.800

4

 

9.5

7.800

8

 

48

Ikeda, Richard

CAN

 

9.8

9.150

2

 

 

8

Bondarenko, Alexi

RUS

 

9.7

8.600

6T

 

 

35

Fardan, Kasper

DEN

 

9.5

8.600

6T

 

 

40

Li, Xiaopeng

CHN

 

9.5

8.550

8

 

 

54

Schmid, Peter

CAN

 

9.1

8.150

9

 

 

18

Fedorchenko, Sergei

KAZ

 

9.0

8.100

10

 

 


Return to Event Selection



Meet results tabulated and web pages generated with GymScore 2000
© 1997-2000 by Stu Cram Regina, Sask. Canada